Eine Fläche von rund 64.000 Quadratmetern - das entspricht 13 Fußballfeldern - umfasst der Steamcracker II, die größte einzelne Anlage am Standort Ludwigs­hafen der BASF. Der Cracker ist auch das "Herzstück" der Verbundproduktion. Seit 1981 ist dieser Gigant in Betrieb und spaltet unter Zusatz von Wasserdampf bei etwa 850 Grad Celsius Rohbenzin auf. Dabei entstehen im wesentlichen Ethylen und Propylen, beides unverzichtbare Grundstoffe für die Herstellung vieler Produkte in Ludwigshafen. Abdruck honorarfrei. Copyright by BASF.

Steam cracker II, the largest individual plant at BASF's Ludwigshafen site, covers a surface area of about 64,000 square meters, which is about the size of 13 soccer fields. The steam cracker is also the heart of BASF's Verbund production strategy. This giant plant has been operating since 1981 and uses steam to crack naphtha at about 850°C [1,562°F]. This process leads primarily to ethylene and propylene, both indispensable feedstocks for manufacturing numerous products in Ludwigshafen.Print free of charge. Copyright by BASF.
Performance Polymers

Performance Polymers

BASF Polyurethanes Europe

 

Reagowanie na potrzeby klientów

W wysoce ukierunkowanej na usługi branży systemów poliuretanowych wymagane są niezawodność, doświadczenie i kwalifikacje. Poprzez sieć centra tzw. System Housów, BASF zapewnia szybkie wsparcie lokalne - od usług technicznych i sprzedaży po marketing - w pracach nad rozwiązaniami tworzonymi na indywidualne zamówienia.

Kierując się zasadą „Pomagamy odnosić sukcesy naszym klientom”, BASF przygotowuje indywidualne rozwiązania dla swych klientów i znajduje własne, nowatorskie zastosowania produktów. Współpracując ze swymi klientami, BASF stworzyła liczne nowatorskie rozwiązania, zarówno w postaci nowych produktów, pomysłów racjonalizatorskich, jak i nowych zastosowań.

 

Bogata oferta

Dysponujemy bogatą ofertą indywidualnie opracowanych systemów i surowców do wytwarzania tzw. mikrokomórkowych pianek poliuretanowych (PU) oraz wyrobów z poliuretanów kompaktowych. Nasze rozwiązania systemowe są zoptymalizowane pod kątem zastosowań technicznych oraz wyróżniają się opłacalnością, praktycznością i prostotą serwisu.

 

Systemy PU

Nasza bogata oferta systemów poliuretanowych dzieli się na różne grupy, stosownie do ich właściwości - wyróżnia się więc tu systemy z pianki sztywnej, elastycznej czy integralnej. Rynkowe marki, takie jak Elastopor®, Elastoflex® i Elastolit®, to tylko kilka przykładów nowatorskich produktów BASF, które zdobyły sobie uznanie w świecie poliuretanu..

 

Specjalne elastomery PU

Jesteśmy nie tylko liderem rynku systemów i technologii, ale też przodujemy na polu elastomerów termoplastycznych i specjalnych elastomerów komórkowych, zaliczanych do wysoce specjalistycznych produktów.

 

Wszechstronny Elastollan

Elastollan® jest nowatorskim, wszechstronnym materiałem o niewiarygodnym potencjale. Jest to termoplastyczny elastomer poliuretanowy (TPU), produkowany i sprzedawany przez BASF, nadający się do przetwarzania przy użyciu różnorodnych procedur. Oferuje wyjątkową kombinację elastyczności i sprężystości, gwarantowanych w szerokim zakresie temperatur. Jest odporny na ścieranie, uderzenia, oleje i smary, rozdarcie i wypaczenie oraz ma pamięć kształtu. Można go nawet modyfikować, na przykład przez wzmocnienie włóknem szklanym, tak by nadawał się do szczególnych zastosowań.

 

Elementy z Cellasto: są niemal w każdym samochodzie

Projektujemy, produkujemy i sprzedajemy elementy z komórkowych elastomerów PU o firmowej nazwie Cellasto®. Dziewięciu na dziesięciu producentów samochodów stosuje w swych autach systemy zawieszeń Cellasto. Są wykorzystywane jako pomocnicze elementy zawieszenia, jako odbojniki i gniazda amortyzatorów bądź jako kompletne systemy i pełniąc te funkcje tłumią drgania i hałas, a tym samym podnoszą bezpieczeństwo i komfort podróży. Cellasto uważa się za idealny przykład nowatorskiego know-how BASF: doskonała znajomość chemii poliuretanów oraz techniki mieszania i pomiarów, połączone z najwyższą precyzją przetwarzania i obróbki. Tworzywo to wynaleziono i wyprodukowano w odpowiedzi na szczegółowe wymagania klientów, a w pracach nad nim zastosowano najnowocześniejsze metody CAD i FEM, wykorzystujące szczegółowe banki danych składników.