Asia Pacific
Performance Polymers

Aktualności

W październiku 2013 roku, gościliśmy grupę studentów Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej z wydziału polimerów, a na drugi dzień uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie, wraz z opiekunami. Poprzednie tego typu wydarzenie miało miejsce w listopadzie 2012 roku, a spotkania takie zamierzamy realizować również w przyszłości. Jest to jeden ze sposobów, w jaki staramy się wspierać lokalną społeczność (CSR).

Studenci ze specjalizacji poliuretany i uczniowie  klas technikum geodezyjnego zapoznali się z nowoczesnymi produktami, systemami i technologiami, w których wykorzystuje się poliuretany. Uczestnicy spotkania obejrzeli film prezentujący działalność firmy BASF w Polsce i w Europie, następnie wysłuchali wykładu na temat struktury organizacyjnej firmy, szerokiej gamy zastosowań produktów wykonanych na bazie poliuretanów, jak również poznali zasady dbałości zakładu o jakość produktów (ISO 9001) i środowisko (ISO 14001).

 

Szczególnie ciekawym punktem programu okazała się wizyta w laboratorium, które czuwa nad jakością produktów, magazynie i hali produkcyjnej wyposażonej w nowoczesne urządzenia oraz Show Roomie prezentującym wszechstronne zastosowanie systemów poliuretanowych.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z olbrzymich korzyści wynikających z zastosowania poliuretanów. Przyczyniają się do poprawy izolacji budynków, pozwalają na konstruowanie lżejszych samochodów, bardziej komfortowego obuwia, mebli, materacy, artykułów gospodarstwa domowego oraz sprzętu sportowego. Poprzez otwieranie swoich drzwi dla szerszego grona, zakład BASF Poliuretany stara się tę wiedzę poszerzać.

W dniach 5-6 marca 2013 w BASF Poliuretany Polska Sp. z o.o. odbyl sie audyt certyfikujący normy ISO 14001. Audyt przeprowadził audytor z firmy DQS.


Miło nam poinformować, że audyt firma przeszła pomyśnie, czego wynikiem jest otrzymanie certyfikatu potwierdzającego, że System Zarzadzania Środowiskiem spełnia wymagania normy ISO 14001.

Certyfikat ISO 14001 (Angielski) (doctype pdf, 838 kb)

Certyfikat ISO 14001 (Niemiecki) (doctype pdf, 833 kb)

W listopadzie 2012r, zakład BASF Poliuertany Polska w Śremie zamienił się na 2 dni w jednostkę edukacyjną.

Najpierw odwiedzili nas studenci Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej (wydział polimery, specjalizacja poliuretany), a za kilka dni uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie.  Studenci, a później uczniowie, wysłuchali wykładu dyrektora zarządzającego na temat zastosowania poliuretanów, zapotrzebowania rynku na produkty poliuretanowe, a także struktury zatrudnienia. Kolejną prelegentką była specjalistka ds. ochrony środowiska i BHP czyli SHE Expert. Firma BASF realizująca zalecenia programu Responsible Care, zagadnienia pro-środowiskowe stawia na równi z zagadnieniami biznesowymi, co zostało podkreślone w najnowszej strategii firmy. Dlatego też robimy wszystko, aby nasze działania były przyjazne środowisku, a jednocześnie dbamy o zdrowie pracowników – to właśnie zarówno dyrektor zarządzający, jak i SHE Expert starali się przybliżyć młodym ludziom goszczącym w zakładzie. 

Następnym punktem była wizyta w sali z ekspozycją produktów, gdzie specjaliści techniczno-handlowi zapoznali oglądających (i dotykających) z różnorodnością zastosowań tworzywa, jakim jest poliuretan.

Najbardziej interesującym wydarzeniem była jednak wizyta w laboratorium, w magazynie chemicznym i w hali produkcyjnej. Zwiedzający mieli możliwość podziwiać nowoczesną linię technologiczną oraz zadawać nurtujące ich pytania pani Site Manager. Przekonali się również, że jakość jest dla BASF wartością nadrzędną podczas zwiedzania laboratorium, a Quality Manager pokazała jak testowane są próbki produktów i jak przestrzegamy normy ISO 9001.

Tym sposobem młodzież miała okazję przekonać się, że BASF The Chemical Company, produkując produkty najwyższej jakości, dzięki najnowocześniejszej technologii i know-how, jest firmą, która może sprostać wyzwaniom XXI wieku!

 

I BASF Śrem Półmaraton i „Biegaj z BASF”

Kolejne obchody Dni Śremu, w których BASF realizując wpisane w strategię firmy działania związane z odpowiedzialnością społeczną, zaznaczył swoją obecność w mieście, jednak w nieco inny sposób niż w latach poprzednich.

Tym razem pobiegaliśmy. Cały Śrem tygodniami przygotowywał się do swojego święta, którego integralną częścią  był I BASF Śrem Półmaraton - ponad 21 km ulicami Śremu i w jego okolicy. Trasa wiodła przez malownicze pobliskie miejscowości, których mieszkańcy hucznie witali biegaczy. Wielu Śremian uczestniczyło w biegu lub kibicowało zawodnikom, którzy tłumnie stawili się na starcie (513 zawodników). Po rozpoczęciu półmaratonu, uwaga skupiła się na młodzieży i specjalnie dla nich przygotowanym evencie „Biegaj z BASF“. 250 uczniów szkół  z powiatu śremskiego, z logo biegaj z BASF na trykotach, prowadzonych brawurową konferansjerką znanego lekkoatety Marcina Urbasia, pokazało, że potrafią bawić się sportem i cieszyć nawet z małych sukcesów. success.

Jednocześnie publiczność była informowana o przebiegu rywalizacji na trasie „dorosłego“ maratonu. Napięcie rosło z minuty na minutę, oczy widzów kierowały się w stronę krańca ulicy Zamenhofa, skąd lada chwila mieli pojwawić się zawodnicy. I w końcu są! Na pierwszych dwóch miejscach zawodnicy z Ukrainy i jako trzeci zawodnik z Poznania, po nim kolejni... Najstarszy z półmaratończyków miał 76 lat! Biegł również Burmistrz Śremu Adam Lewandowski i prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Wszyscy uczestnicy udekorowani zostali pamiątkowymi medalami, a laureatom nagrody wręczał dyrektor zarządzający BASF Poliuretany Polska Sławomir Górski oraz dwukrotny mistrz olimpijski w maratonie w 1976 i 1980r. Waldemar Cierpiński.

   

Polskiego Związku Producentow i Przetworcow Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR

Związek powstał trzy lata temu, a jego celem jest szeroko rozumiana promocja pianki poliuretanowej jako materiału izolacyjnego, w tym m.in. działalność edukacyjna.
Jest to o tyle ważne, że poliuretan jest pod wieloma względami  najlepszym ze stosowanych materiałów izolacyjnych, a jego producenci w Polsce nie mieli do tej pory swojej organizacji, która reprezentowałaby ich interesy, tak jak to ma miejsce w przypadku producentów styropianu czy wełny mineralnej. 
Związek włączył się także w kampanię promującą technologie termooszczędne (m.in. domy pasywne) i współpracuje w tym zakresie z innymi organizacjami branżowymi.

Przystąpienie BASF PU PL do związku jest naturalną konsekwencją wzmacniania pozycji firmy w Polsce.

Oprócz BASF związek zrzesza największych światowych producentów systemów, jak Bayer i Huntsman, producentów płyt izolacyjnych PIR jak Kingspan Insulation i Recticel oraz producentów izolacji natryskowych i technicznych.

Poliuretan w branży budowlanej jest wykorzystywany w płytach przekładkowych - już od dziesiątek lat należących do „klasyki” materiałów budowlanych - materiałach izolacyjnych przeznaczonych dla domów pasywnych i o niskim zapotrzebowaniu na energię, różnorodnych materiałach do izolowania rur oraz w rdzeniach paneli izolacji próżniowej (VIP). Sztywną piankę poliuretanową wykorzystuje się na przykład w nowoczesnych metodach budowlanych, nie tylko po to, by zwiększyć powierzchnię użytkową pomieszczeń (dzięki mniejszej względnej grubości materiału), ale też aby zmniejszyć zużycie energii i koszty. Ważną rolę w budownictwie odgrywają też systemy wtryskowe pianki poliuretanowej, używane do cieplnego izolowania dachów.

Firma BASF Poliuretany Polska postępuje według reguł zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych standardów naszych produktów. Dbamy zarówno o środowisko zewnętrzne, jak i  o bezpieczeństwo pracowników.  Realizując swoją politykę jakości, dnia 8 listopada 2011, BASF Poliuretany Polska  uzyskała certyfikat wdrożenia międzynarodowej normy jakości ISO 9001, a 10 lutego 2012, z sukcesem przeszła audyt programu Responsible Care.

Czytaj więcej

Trzy semestry na uczelni potem trzy semestry praktyczne w jednej z firm partnerskich, tak studiują niemieccy studenci z Dualnej Szkoły Wyższej Badenii Wirtembergii, którzy w piątek (22 lipca) przyjechali z wizytą do Polski, a dokładniej do wielkopolskiego Śremu.

Studenci nie tracą czasu i nawet wakacyjną podróż wykorzystują na zdobywanie doświadczeń zawodowych. Ich pierwsza stacja to odwiedziny w zakładach produkcyjnych BASF w Śremie w Wielkopolsce, gdzie grupa spotkała się z kierwonictwem zakładów i zwiedziła hale produkcyjne. "Jednym z najważniejszych celów naszej uczelni jest umożliwienie studentom dobrego startu w życie zawodowe. Dlatego oferujemy im szereg możliwości połączenia teorii z praktyką. Jedną z nich są wizyty w przedsiębiorstwach i rozmowy z ich kadrą kierwoniczą. W ten sposób studenci mogą zobaczyć jak to, czego uczą się na sali wykładowej, można wykorzystać w późniejszym zawodzie", wyjaśnia dziekan uczelni prof. Martin Kornmeier.

Wybór zakładów BASF w Śremie jest nieprzypadkowy. Niemiecka firma i zarazem największy na świecie koncern chemiczny współpracuje z uczelnią w Niemczech, a od października również i w Polsce. W czerwcu niemiecka uczelnia podpisała umowę o współpracy z renomowaną Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. Teraz o studia na kierunku "International Business" będą więc mogli ubiegać się kandydaci na studia i z Polski, i z Niemiec. Teorii będą uczyć się na obu uczelniach, a semestry praktyczne spędzą w firmach partnerskich, np. w BASF, w Polsce i w Niemczech.  

"Dla nas to bardzo ważne, że możemy wnieść swój wkład w kształcenie przyszłych pokoleń. Jako firma działamy na rynkach całego świata i dlatego nasze zapotrzebowanie na pracowników zarówno wysoko wykwalifikowanych jak i mających międzynarodowe doświadczenie, rośnie. Dlatego chętnie wspieramy młodych ludzi  tak, aby zdobywali niezbędne im w przyszłosci kwalifikacje i przez to zwiększali swoje szanse na zdobycie ciekawej pracy po studiach", powiedział Jens-Peter Hartmann, szef zakładu Chemii Budowlanej BASF w Śremie. 

"Zakłady BASF w Polsce reprezentują wysoki poziom technologiczny. Cieszymy się, że możemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem na forum międzynarodowym i robimy wszystko, aby współpraca firmy BASF z ośrodkami naukowymi była coraz szersza", dodaje Sławomir Górski, szef BASF Poliuretany Polska.

 

Po wizycie w Wielkopolsce studenci odwiedzą jeszcze między innymi Warszawę i Kraków, zwiedzą też były obóz zagłady w Oświęcimiu.

 

O firmie BASF

 

BASF (The Chemical Company) jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. BASF oferuje szeroki asortyment wyrobów od chemikaliów, tworzyw sztucznych, dodatków uszlachetniających i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Jako niezawodny partner pomaga swoim klientom z niemal wszystkich branż w odnoszeniu sukcesów. Najwyższej jakości produkty oraz innowacje technologiczne BASF przyczyniają się do rozwiązania globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, energooszczędność, wyżywienie i mobilność. W roku 2010 firma BASF osiągnęła obroty w wysokości około 63,9 miliarda euro i pod koniec roku zatrudniała ok. 109 tys. pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej  www.basf.com lub w Social Media Newsroom pod adresem newsroom.basf.com.

Tegoroczne obchody Dni Śremu odbyły się w dniach 11-12 czerwca.  Po raz drugi firma BASF Poliuretany Polska Sp. z o.o. miała zaszczyt być jednym z mecenasów tego wydarzenia.


 

Na terenie Parku Miejskiego wśród atrakcji przygotowanych przez Urząd Miasta Śrem i Śremski Ośrodek Kultury mieliśmy okazję przybliżyć mieszkańcom i gościom Śremu codzienną działalność naszej firmy, która na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane przez uczestników obchodów, na liczne pytania związane z firmą kompetentnych i wyczerpujących odpowiedzi udzielali nasi pracownicy, wyróżniający się błękitnymi strojami jednoznacznie kojarzącymi się z naszą firmą. Odwiedzający mieli również okazję wziąć udział w loterii i otrzymać gadżety firmowe BASF.

 

Jako że grupa BASF prowadzi politykę poszanowania środowiska naturalnego, a także bierze udział w życiu lokalnych społeczności nie dziwi fakt, że byliśmy wraz z BASF Polska dział Chemii Budowlanej,  współorganizatorem konkursu fotograficznego promującego walory przyrodnicze i turystyczne Ziemi Śremskiej (EKO-BASF). Nagrody laureatom konkursu wręczyli Dyrektor Zarządzający BASF Poliuretany Polska Sławomir Górski i Dyrektor Działu Chemii Budowlanej BASF Polska Sp. z o.o. Jens-Peter Hartmann. 

 

Mamy nadzieję, że udana współpraca z Miastem będzie kontynuowana i wszyscy znów spotkamy się na kolejnych Dniach Śremu.

 

 

W dniu 19.05.2011 odbyło się w Śremie seminarium na temat poliuretanowej pianki natryskowej pod nazwa „Majówka z pianką” Organizatorami seminarium połączonego z pokazem natrysku i prezentacja maszyn do jego wykonania były -  producent systemów poliuretanowych firma BASF Poliuretany Polska Sp. z o.o., producent maszyn dozujących, firma Graco i jej dystrybutor firma AMB Technic z Kola. Na spotkanie przybyło 49 przedstawicieli firm z branży budowlanej, przetwórców poliuretanu oraz środowisk naukowych. Celem seminarium było zaprezentowanie systemów pianki natryskowej Elastospray i elastomerów natryskowych Elastocoat produkowanych przez BASF oraz maszyn do ich aplikacji produkowanych przez Graco.

W pierwszej części spotkania jego uczestnicy zapoznali się z działalnością organizatorów seminarium oraz oferowanymi przez nich produktami. Prezentacja przeplatana była dyskusja i pytaniami zarówno z zakresu teorii jak i praktycznego zastosowania wyjątkowego i ciągle jeszcze zbyt mało znanego materiału izolacyjnego jakim jest sztywna natryskowa pianka poliuretanowa.

Po prezentacjach firm i produktów przygotowanych przez organizatorów nastąpił praktyczny pokaz zastosowania pianki Elastospray  połączony z konkursem na najlepiej wykonany natrysk. Zdobywca pierwszego miejsca i nagrody ufundowanej przez firmę AMB Technic - głowicy Fusion była firma Izomak z Makowa Podhalańskiego. Druga nagroda – zestaw komponentów Elastospray do izolacji dachów – przypadła w udziale firmie Lubas Poliuretany z Wieczfni.

Firma AMB Technic zaprezentowała maszyny do natrysku i wylewania poliuretanu. Goście mogli również zwiedzić zakład produkcji systemów poliuretanowych BASF uruchomiony w Śremie w październiku ub. roku, na którego terenie miała miejsce  praktyczna część seminarium.

Dzięki wspólnej organizacji spotkania jego uczestnicy mieli możliwość zapoznania się w jednym miejscu i czasie z kompletna oferta produktów do wykonywania najbardziej efektywnych izolacji poliuretanowych. Zainteresowanie seminarium, w którym ze względu na ograniczona liczbę miejsc nie mogli wziąć udziału wszyscy zainteresowani wskazuje na rosnące od lat zapotrzebowanie na nowoczesne metody oszczędzania energii.

Oficjalną uroczystą inauguracją firma BASF otworzyła dzisiaj, w dniu 7 października 2010 roku, nowy zakład produkujący systemy poliuretanowe oraz nową fabrykę chemii budowlanej w Śremie koło Poznania. Ponad 250 gości, przedstawicieli gospodarki i polityki, klientów i partnerów uczestniczyło w tym wydarzeniu, uświetnionym obecnością znanych artystów.

Zakres inwestycji w oba nowe zakłady produkcyjne wynosi 40 milionów złotych (ok.10 milionów €). Oba zakłady produkcyjne BASF położone są obok siebie na dwóch sąsiednich działkach. Fabryka chemii budowlanej już pracuje i produkuje zaprawy suche dla przemysłu budowlanego. Zakład produkujący systemy poliuretanowe zajmuje się opracowaniem, produkcją i dystrybucją  systemów poliuretanowych (do produkcji pianek i tworzyw sztucznych) dla przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, meblowego, urządzeń chłodniczych i innych.  Oba zakłady obsługują przede wszystkim rynek polski.

Przy podejmowaniu decyzji o umiejscowieniu inwestycji w Śremie miała znaczenie niewielka odległość od Poznania, dużego miasta, bliskość Śremu do nowych obwodnic oraz do autostrady A2 (w odległości tylko 25 km). Te elementy, wraz z przyjazną dla inwestorów atmosferą w specjalnej strefie ekonomicznej, przekonały BASF.

Inwestycja BASF Poliuretany

Poliuretany (PUR) sprawiają, że życie staje się wygodniejsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze – i pomagają w sposób zrównoważony zaoszczędzić energię.  Przyczyniają się do tego, że architekci mogą lepiej izolować budynki, a producenci samochodów konstruować i kształtować atrakcyjniejsze pojazdy oszczędzając na ich wadze. Producenci obuwia, materaców oraz sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego na całym świecie wykorzystują różnorodne możliwości i zalety tego specjalnego rodzaju tworzywa sztucznego w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem ekspertów firmy BASF.

 

Dzięki obejmującej cały świat sieci 38 zakładów produkujących systemy poliuretanowe oraz pracy kolejnych zakładów BASF jako jedyny producent może w sposób rzetelny globalnie zaopatrywać klientów w poliuretany z produkcji lokalnej.  W Polsce BASF jest wiodącą na rynku firmą na polu rozwiązań systemów poliuretanowych. Oczekiwane stopy wzrostu pochodzą przede wszystkim  z przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego i urządzeń chłodniczych. Dzięki nowemu zakładowi firma BASF będzie mogła opracowywać, produkować i wytwarzać  nowoczesne systemy poliuretanowe dla wielu branż przemysłowych. W nowym zakładzie, na powierzchni około dwóch hektarów, pracownicy BASF będą pracować w działach dystrybucji, produkcji i rozwoju. Dodatkowo będzie można skorzystać z globalnej sieci zasobów wiedzy i produkcji firmy BASF Poliuretany.

 

Budowa nowego zakładu produkującego systemy poliuretanowe w Śremie została wykonana przez lokalne przedsiębiorstwa. Na elewacje zewnętrzną wykorzystano poliuretanowe elementy sandwiczowe najnowszej generacji z zasobu systemów poliuretanowych firmy BASF.

Inwestycja BASF Chemia budowlana

Już dziesięć lat temu na początku działań firmy BASF w Polsce na polu chemii budowlanej pokładano dużo nadziei w potencjał polskiego rynku budowlanego. Po wieloletnich dostawach dla polskich klientów płynących z krajów sąsiednich, BASF otwierając zakład suchych zapraw w Śremie chce jeszcze lepiej obsługiwać wymagania lokalnego rynku.  Wraz z innowacyjnymi systemami i produktami również rozwój polskiej branży budowlanej powinien zostać skierowany w kierunku budownictwa zrównoważonego.

Jeszcze 5 lat temu rozwiązania zrównoważone w polskiej branży budowlanej odgrywały mniejszą rolę. Dzisiaj jednak coraz więcej inwestorów świadomie decyduje się na stosowanie zrównoważonych produktów o wysokiej jakości. W 2010 roku udział polskich projektów budowlanych, w których zastosowano rozwiązania służące efektywnej oszczędności energii, był już na poziomie 20 procent. Polski przemysł budowlany jest dla firmy BASF bardzo atrakcyjnym rynkiem. W okresie od 2005 do 2010 roku branża budowlana wzrosła o 45 procent. W sumie w Polsce wydaje się ok. 250.000 zezwoleń na budowę rocznie.

W nowym zakładzie chemii budowlanej BASF będą produkowane suche zaprawy budowlane do różnych zastosowań, w tym już sprawdzone na rynku produkty takie jak zaprawy do przyklejania płytek ceramicznych z linii PERICOL, masy wyrównujące PERICEM, specjalne zaprawy do systemów ocieplających MultiTherm oraz zaprawy do naprawy betonu pod marką EMACO.

Centralne miejsce w działaniach BASF zajmują zawsze standardy wysokiej jakości. Produkt Prince Color KAM, czyli produkowana w Śremie zaprawa klejąco-zbrojąca do systemów ociepleń, została już odznaczona Złotym Medalem na targach „Budma 2010“ (największych targach budowlanych w Europie Środkowej).

Eksperci w dziedzinie chemii budowlanej firmy BASF utrzymują ścisłe kontakty z Politechniką Warszawską, Poznańską, Wrocławską i Kaliską. W przyszłych semestrach pracownicy BASF będą wygłaszać wykłady na temat „Budownictwa zrównoważonego”, aby w ten sposób przyczynić się do kształcenia młodych architektów i inżynierów budowlanych. Ponadto studentom oferowana jest możliwość odbycia praktyki w zakładzie produkcyjnym w Śremie.

Firma BASF pokłada nadzieje na przyszłą rozbudowę działalności i poszerzanie kontaktów z klientami w Polsce. Szczególny potencjał wzrostu widzimy w zakresie systemów ociepleniowych, systemów dla płytek ceramicznych i naprawy betonu. Trend do rozwiązań zrównoważonych firma chce ciągle wspierać swoimi produktami. W centrum naszego zainteresowania jest sukces klientów.

 

BASF w Polsce

Firma BASF poprzez swoje obie inwestycje wyraźnie podkreśla, że Polska ma dla przedsiębiorstwa duże znaczenie. BASF w Polsce dzięki swoim obrotom (ponad 400 milionów euro w 2009 roku) przyczynia się dzisiaj znacznie do  całości wyników osiągniętych przez grupę BASF w Europie Środkowej.  Przedsiębiorstwo od dziesięcioleci jest stabilnym i pewnym partnerem biznesowym polskiego przemysłu. W portfolio BASF w Polsce znajdują się produkty chemii budowlanej dla branży budowlanej, tworzywa sztuczne (w tym poliuretany) dla motoryzacji, opakowań, elektroniki, budownictwa i produkcji sprzętu gospodarstwa domowego oraz produkty do zwalczania chwastów, grzybów i owadów przeznaczone dla polskich rolników. Ponadto BASF oferuje technologicznie zaawansowane chemikalia przemysłowe, takie jak np. katalizatory N2O (neutralizujące szkodliwy gaz rozweselający), które zakupiły Zakłady Azotowe Puławy. Dzięki dodatkom do paliw firmy BASF dla polskich firm Orlen i Lotos silniki samochodów polskich kierowców osiągają lepsze wyniki, a dzięki domieszkom do betonu firmy BASF wzrasta jakość polskich autostrad.

Bardzo ważna dla BASF w Polsce jest branża budowlana. Pomimo kryzysu kontynuowane są w Polsce inwestycje infrastrukturalne na szeroką skalę (również z udziałem środków unijnych). Duży potencjał mają projekty budowlane na Euro 2012. BASF, jako dostawca produktów, uczestniczy już w budowie kilku stadionów w Polsce.

Liczba pracowników BASF w Polsce wynosi dzisiaj około 250 osób, pracujących w centrali firmy w Warszawie, w zakładach w Śremie pod Poznaniem (Construction Systems, Polyurethanes), Janikowie (Coatings Services) i Myślenicach koło Krakowa (Admixture Systems).

Polska jest dzisiaj jednym z najważniejszych rynków na arenie światowej, także ze względu na znakomitą kondycję w czasie kryzysu. Zużycie chemikaliów i tworzyw sztucznych na głowę jest niskie w porównaniu z Europą zachodnią.  BASF oczekuje w Polsce atrakcyjnych potencjałów wzrostu w dziedzinie chemii.

Plany BASF w Polsce ujęte w krótkim zdaniu to: rentowny, dwucyfrowy wzrost. Nie wykluczamy też kooperacji i akwizycji.

BASF - dobry sąsiad

W swojej strategii przedsiębiorstwa BASF zobowiązuje się do zrównoważonego gospodarowania. Tej zasadzie przedsiębiorstwo jest wierne także w swoim zaangażowaniu społecznym.

Niedawno ogłoszono, że BASF został wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oczekuje się, że ok. 10 000 polskich uczniów z całej Polski odwiedzi rocznie laboratorium chemiczne BASF w Warszawie.

Takie samo zaangażowanie BASF wykazuje na płaszczyźnie lokalnej.  Oprócz stworzenia nowych miejsc pracy poprzez otwarcie nowych zakładów BASF w Śremie, obecność BASF w Mieście i Gminie Śrem może przynieść wiele korzyści. Przedstawiciele firmy już dzisiaj aktywnie uczestniczą w najważniejszych uroczystościach miejskich i takich inicjatywach jak pikniki miejskie oraz w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.  Firma BASF wsparła już dwa konkursy artystyczne dla dzieci ze szkół podstawowych w Śremie ("Cztery pory roku" oraz "Wiosna w moim mieście”). W ramach tych projektów nagrodzono dzieci z uzdolnieniami artystycznymi.

O BASF

BASF to wiodąca firma chemiczna świata: The Chemical Company. Portfolio firmy sięga od  chemikaliów, tworzyw sztucznych i produktów uszlachetniających po środki ochrony roślin, chemikalia specjalne oraz ropę naftową i gaz. BASF, jako godny zaufania partner, wspiera swych klientów w niemal wszystkich branżach. Dostarczając wysokiej klasy produkty i inteligentne rozwiązania systemowe BASF odgrywa znaczącą role w znajdowaniu odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak ochrona klimatu, wydajność energetyczna, wyżywienie czy mobilność. W roku 2009 firma BASF osiągnęła obroty w wysokości ponad 50 miliardów € i zatrudniała pod koniec roku ponad  105.000 pracowników. Dalsze informacje o  BASF można znaleźć w Internecie na stronie www.basf.com.

O BASF w Polsce

Pierwsze kontakty handlowe BASF nawiązał w Polsce już pod koniec 19 wieku. Miało to związek z szybkim rozwojem fabryk tekstyliów, m.in. w okolicach Łodzi. Od lat 50-tych ubiegłego stulecia, gdy dzieliła nas żelazna kurtyna, handlowaliśmy w Polsce przez jedną z polskich central handlu zagranicznego. W 1992 roku, jako jedna z pierwszych firm niemieckich, BASF otworzył w Polsce oficjalne przedstawicielstwo. Liczba pracowników BASF w Polsce wynosi obecnie ok. 250 osób. Pracują one w centrali firmy w Warszawie, w zakładach w Śremie koło Poznania (Construction Systems, poliuretany), Janikowie (Coatings Services) i Myślenicach koło Krakowa (Admixture Systems). BASF sprzedaje na polskim rynku chemikalia, tworzywa sztuczne, lakiery, produkty chemii budowlanej oraz środki ochrony roślin.  Dalsze informacje o  BASF w Polsce można znaleźć w Internecie na stronie www.basf.pl